Koszelew 2, 09-530 Gąbin, tel. (24)267-51-51 fax. (24)267-51-68
 
 
   dpskoszelew.plArchiwum aktualności 2012 rok
 
 
 

SYLWESTER 2012

Dnia 31 grudnia pożegnaliśmy stary i powitaliśmy nowy 2013 rok. Z tej okazji pracownicy terapii zajęciowej zorganizowali dla mieszkańców naszego domu Bal Sylwestrowy, była to impreza o charakterze tanecznym połączona z różnego rodzaju konkursami i wróżbami noworocznymi.

Podczas wieczoru sylwestrowego uczestnicy imprezy mogli skosztować owoców tropikalnych oraz różnego rodzaju słodyczy które zostały zakupione przez Stowarzyszenie „Bezpieczna Przystań” oraz DPS w Koszelewie. Podczas imprezy, w ramach konkursu jury złożone z pracowników placówki wyłoniło króla i królową balu którymi zostali : pani Marianna Woźniak, pan Krzysztof Janiak oraz pani Irena Grąbczewska i pan Leszek Kostkiewicz, uroczystej koronacji dokonali instruktorzy terapii zajęciowej: pani Joanna Matuszewska i pani Magdalena Fijałkowska.

Pod koniec Balu symboliczną lampką szampana bezalkoholowego wznieśliśmy toast za Nowy 2013 Rok.

dpskoszelew

dpskoszelew
 
 

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE W MOCARZEWIE

19 grudnia 2012 r. wspólnie z wolontariuszami z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia „Jasełek Bożonarodzeniowych” wystawionych przez dzieci i pracowników z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Marii Celiny Borzęckiej w Mocarzewie.
Ośrodek w Mocarzewie, w którym znajduje się szkoła podstawowa i gimnazjum przeznaczony jest dla dzieci niepełnosprawnych i upośledzonych umysłowo i prowadzony przez Siostry Zmartwychwstanki. Wystawianie „Jasełek” to ich wieloletnia tradycja. Scenariusz i teksty kolęd przygotowała s. Kamela Zielińska. W przygotowanie zaangażowani byli: wychowankowie ośrodka, dzieci nauczycieli, wychowawcy, nauczyciele, siostry zakonne oraz wolontariusze.
Oprócz przepięknego wykonania przedstawienia szczególną uwagę przykuwały dekoracje i stroje. Tegoroczna inscenizacja nawiązywała do „Roku Wiary” i nosiła tytuł „Czy Wierzysz”. Było to bardzo wzruszające i wzbogacające duchowo widowisko, które wprowadziło nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
W pamięci szczególnie utkwiły nam słowa piosenki „Nikt w nas wiary nie pokona”. Po zakończonym występie mogliśmy podziwiać, oraz nabyć prace wykonane przez wychowanków ośrodka.
Możliwość podziwiania inscenizacji miało 11 mieszkańców z naszego domu. Byli to: p. Marianna Woźniak, p. Teresa Kosior, p. Halina Pawlak, p. Jerzy Morawski, p. Barbara Antczak, p. Jacek Jóźwik, p. Krzysztof Janiak, p. Leszek Kostkiewicz, p. Zbigniew Kwiatkowski, Sławomir Węclewski, p. Danuta Włodarska. Opiekunami grupy były: p. Magdalena Fijałkowska i p. Jolanta Bluszcz.

dpskoszelew

dpskoszelew
 
 

DZIEŃ WOLONTARIUSZA

Dnia 5 grudnia 2012 r. odbył się w naszym Domu Dzień Wolontariusza dla 21 wolontariuszy z Gimnazjum im . Jana Pawła II z Gąbina. Wolontariusze otrzymali od nas dyplomy za aktywny wolontariat na rzecz naszego Domu. Był zorganizowany dla nich poczęstunek oraz występ zespołu „Mucha”. Wśród przybyłych gości była pani Urszula Zadrożna – Masłowska - Kierownik Działu Pomocy Instytucjonalnej w PCPR w Płocku oraz pan Zdzisław Fortuna - Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie i opiekunki grupy wolontariuszy pani Małgorzata Rucińska oraz pani Anna Charłusz.

dpskoszelew
dpskoszelew
 
 

ANDRZEJKI W GĄBINIE

Tradycją stało się zaproszenie naszych mieszkańców na Bal Andrzejkowy, zorganizowany w dniu 1. 12. 2012r. przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin w OSP Gąbin. Gości przywitał i rozpoczął uroczystość pan K. Jadczak Burmistrz M i G Gąbin, prezes SRK pan B. Stęplewski oraz proboszcz J.Szeciński. Zabawę uświetnił występ naszego zespołu ,, MUCHA” oraz ,, KLUBU SENIORA Z GĄBINA”. W zabawie uczestniczyła 25 osobowa grupa naszych mieszkańców oraz dyrektor naszej placówki pani Dorota Jędra i z-ca kierownika M . Marciniak. Opiekę nad mieszkańcami mieli instruktorzy terapii zajęciowej pani J.Bluszcz i pani M .Fijałkowska. Wspólny poczęstunek i zabawa taneczna towarzyszyła do późnych godzin wieczornych.

dpskoszelew
dpskoszelew
 
 

ANDRZEJKI 2012

Wigilia Św. Andrzeja czyli popularne andrzejki od dawna znane są jako wieczór wróżb i magii. W wieczór ten próbujemy trochę dla zabawy a trochę na serio uchylić rąbka oczekującej nas przyszłości

Dn.29.11.2012 roku w naszym Domu odbyła się zabawa andrzejkowa. Pani dyrektor Dorota Jędra przedstawiła krótką genezę tej tradycji i zachęciła do czynnego udziału we wspólnej zabawie.

Gośćmi na naszych andrzejkach były: tajemnicza wróżka przepowiadająca przyszłość z ilości oczek wyrzuconych na kostkach do gry, oraz dwie czarujące cyganki, które za pośrednictwem kart wróżyły mówiąc, co nas czeka w niedalekiej przyszłości. Nie mogło też zabraknąć tradycyjnego lania wosku. Mamy nadzieje, że wszystkie dobre wróżby andrzejkowe niebawem się spełnią.

dpskoszelew
dpskoszelew
 
 

KRYNICA ZDRÓJ 2012

Krynica położona jest we wschodniej części Beskidu Sądeckiego, w dolinie potoku Kryniczanka. Krynicę zwaną „Perłą uzdrowisk” otaczają zalesione wzgórza Parkowej Góry, Krzyżowej i Jasiennika. Krynica jako miejscowość turystyczna stwarza wiele możliwości spędzenia wolnego czasu.

W dniach od 23-27.11.2012r. mieszkańcy naszego domu mieli również okazję korzystać z uroków tej pięknej miejscowości. Wyjazd rehabilitacyjny odbył się dzięki „Stowarzyszeniu Bezpieczna Przystań” w ramach projektu „Dodać życia do lat” Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

W ramach wyjazdu mieszkańcy mieli zapewnione zabiegi rehabilitacyjne oferowane przez

„Nowy Dom Zdrojowy”, zwiedzanie okolicy, możliwość skosztowania wód mineralnych w otoczeniu bujnej tropikalnej roślinności w „Pijalni Głównej” która znajdowała się blisko naszego ośrodka. Tam również odbywały się różnego rodzaju koncerty w których chętnie braliśmy udział.

Opiekunami grupy byli członkowie „Stowarzyszenia Bezpieczna Przystań”- prezes stowarzyszenia p. Marlena Marciniak oraz p. Jolanta Bluszcz, p. Joanna Matuszewska, p. Justyna Zielak, p. Danuta Grzymała, p. Donata Gientka, p. Izabela Gorzelewska, p. Katarzyna Kardynalska.

dpskoszelew

dpskoszelew
 
 

BARWY FOLKLORU

Dnia 16 listopada 2012 r. Stowarzyszenie „Bezpieczna Przystań” działające przy DPS w Koszelewie zorganizowało III Przegląd Twórczości Rodzimej „BARWY FOLKLORU”

Była to jednodniowa prezentacja różnorodnych form twórczości ludowej mieszkańców z Domów Pomocy Społecznej z woj. mazowieckiego i społeczności lokalnej z gminy Gąbin.

Przegląd odbył się w Ośrodku Rekreacji Rehabilitacji i Wypoczynku „12 DĘBÓW” w Zaździerzu, podczas uroczystego rozpoczęcia imprezy głos zabrała Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie pani Małgorzata Lewandowska, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Koszelewie pani Dorota Jędra oraz Prezes Stowarzyszenia „ Bezpieczna Przystań” w Koszelewie pani Marlena Marciniak.

Uczestnicy przeglądu przygotowali 10 min. prezentacje twórczości ludowej (piosenka, wiersz, taniec) oraz rękodzieło artystyczne zabarwione folklorem. Za udział w konkursie każda z grup otrzymała nagrody w formie statuetek, dyplomów i rzeźb wykonanych prze pana Jerzego Kopczyńckiego.

Projekt był współfinansowany z Budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

W przeglądzie udział wzięli: Klub Seniora z Gąbina oraz Domy Pomocy Społecznej z Koszelewa, Brwilna, Nowego Miszewa, Zakrzewa, Płocka, Goślic.

dpskoszelew

dpskoszelew
 
 

SPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI …....

TAK SZYBKO ODCHODZĄ ….........

„I tak staniemy na wozach, czołgach,
na samolotach, na rumowisku,
gdzie po nas wąż się ciszy przeczołga,
gdzie zimny potop omyje nas,
nie wiedząc: stoi czy płynie czas.
Jak obce miasta z głębin kopane,
popielejące ludzkie pokłady
na wznak leżące, stojące wzwyż,
nie wiedząc, czy my karty iliady
rzeźbione ogniem w błyszczącym złocie,
czy nam postawią, z litości chociaż,
nad grobem krzyż.. ''

Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Na początku miesiąca ludzie odwiedzają cmentarze, na grobach swoich bliskich zapalają znicze, wspominają, rozmyślają o kruchości ziemskiej egzystencji i o śmierci.

Dnia 13 listopada 2012 roku młodzież z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica z Gąbina zaprosiła nas na inscenizacje słowno-muzyczną „pamięci tych którzy odeszli”. Wspominano zasłużonych Polaków pochowanych na znanych nekropoliach na terenie Polski i poza granicami, oraz tych którzy walczyli o wolność naszą i waszą.

Nasz dom reprezentowali: pani dyrektor Dorota Jędra, a także mieszkańcy naszej placówki pan Leszek Kostkiewicz, pan Zbigniew Turbak, pan Sławomir Węclewski, pani Danuta Włodarska, pan Jacek Józwik, pan Zbigniew Kwiatkowski oraz instruktorzy terapii pani Jolanta Bluszcz i pani Bożena Madej.

dpskoszelew
dpskoszelew
 
 

UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWE Z OKAZJI 11 LISTOPADA

9 listopada 2012 r. nasi mieszkańcy pani Barbara Antczak, pani Halina Popławska, Pani Marianna Woźniak i pan Tadeusz Nadolski wraz z panią dyrektor Dorotą Jędra i instruktorem terapii zajęciowej panią Justyną Zielak, uczestniczyli w Koncercie Muzyki Polskiej z okazji Święta Niepodległości. Koncert przygotowany został przez nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej oraz Chóru Miasta i Gminy Gąbin.

W programie przedstawiono utwory wybitnych kompozytorów i popularne pieśni patriotyczne. Zaproszonych gości przywitał burmistrz Miasta i Gminy Gąbin – Krzysztof Jadczak, który jednocześnie złożył serdeczne podziękowania organizatorom koncertu.

Zaprezentowane widowisko wywarło na naszych mieszkańcach niezapomniane wrażenie i na długo pozostanie w ich pamięci.

dpskoszelew
dpskoszelew
 
 

PLENER FOTOGRAFICZNO – FILMOWY W KAZIMIERZU DOLNYM

W dniach 2 - 4. 11.2012 roku grupa mieszkańców która uczestniczyła w plenerze fotograficzno - filmowym w Kazimierzu Dolnym w ramach projektu ,,Dla każdego coś pożytecznego” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Była to 7 osobowa grupa: pan T. Nadolski, pan J. .Kiełek, pan H. Piernikowski, pan Z .Kwiatkowski, pan K. Janiak, pan J. Mazurkiewicz, pan J. Morawski wraz z opiekunami. Podczas wycieczki mogliśmy podziwiać jedno z najbardziej urokliwych miast w Polsce położone nad Wisłą. Uważane miastem królewskim i jeden z większych portów handlowych Rzeczpospolitej. Dziś „szkatułka” wypełniona perłami zachwycającej renesansowej architektury, malowniczych drewnianych willi w podcieniach ganków oraz zieleni i wąwozów dopełniających krajobraz. Płyta rynkowa wybrukowana kocimi łbami z drewnianą studnią pośrodku placu, z kołem zamachowym i daszkiem. Nad rynkiem dominuje wzgórze farne z białym kościołem św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja. Zamek Kazimierski wzniesiony około 1341 r. przez Kazimierza Wielkiego. Góra Krzyżowa zwana również Górą Trzech Krzyży z której roztacza się interesujący widok na zamek. Od schyłku XIX w. jest ważnym ośrodkiem życia artystycznego. Odbywają się tu liczne plenery malarskie i fotograficzne.

Niegdyś bywali tu sławni pisarze. W parku zdrojowym spotykają się goście nad uroczym stawem pośrodku egzotycznych roślin szemrzą źródełka. Zwiedzają Pałac Małachowskich w którym mieści się Muzeum Bolesława Prusa. Uczestnicy wycieczki korzystając z aparatów fotograficznych i kamery uwiecznili uroki tych pięknych miejsc.

dpskoszelew
dpskoszelew
 
 

MARATON WARSZAWSKI

Dnia 30 września 2012 r. nasz niepełnosprawny mieszkaniec p. Janusz Radgowski uczestniczył w 34 Maratonie Warszawskim, największym polskim maratonie obok maratonu poznańskiego. Maraton miał 42 km 195m i rozgrywany był na ulicach Warszawy. Na starcie stanęło 7 i pół tysiąca uczestników. Wśród startujących były 3 osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich: 2 osoby wystartowały na wózkach wyczynowych a p. Janusz Radgowski wystartował na zwykłym wózku inwalidzkim. Pan Janusz pokonał trasę w czasie 4 godziny 53 minuty 12 sekund, wspierając się duchowo z Lechem Garusem. Zwycięzcą 34. Maratonu Warszawskiego został Kenijczyk James Mutua. Na mecie na stadionie Narodowym uzyskał czas 2:15.02. Podczas maratonu było słonecznie, ale wiał dokuczliwy wiatr. Pan Janusz ukończył maraton przepełniony wielką radością i satysfakcją. Uczucia te dają mu siłę do pokonywania następnych maratonów. Opiekunem naszego aktywnego mieszkańca był p. Waldemar Dubielak.

dpskoszelew
dpskoszelew
 
 

XII MIĘDZYPOWIATOWE ROZGRYWKI WARCABOWE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W MŁODZIESZYNIE

Dnia 28.09.2012 roku braliśmy udział w XII Międzypowiatowych Rozgrywkach Warcabowych w DPS w Młodzieszynie. Impreza była pod patronatem Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego i Starosty Sochaczewskiego. Na zawody przyjechało 14 domów w tym 24 zespoły, 12 żeńskich i 12 męskich. Zaciętą walkę przy warcabowych planszach profesjonalnie poprowadził sędzia Sylwester Rozdżestwiński.

W grach uczestniczyły dwie drużyny naszych mieszkańców, tworzyli je: panie Halina Popławska i Barbara Antczak, panowie Tadeusz Nadolski i Piotr Wiśniewski. Choć droga do medalu była długa to nasze panie zajęły trzecie miejsce i zdobyły brązowy medal oraz otrzymały nagrody rzeczowe. W trakcie rozgrywek trwał konkurs „Mikrofon dla wszystkich” oraz odbywały się przejażdżki wozem konnym po okolicznym lesie, my także skorzystaliśmy z tej atrakcji. Podczas imprezy gości bawiła kapela podwórkowa, odbyły się też występy dzieci z GOK w Młodzieszynie.

dpskoszelew
dpskoszelew
 
 

DZIEŃ PRZYJAZNYCH SERC W PŁOCKU

W dniu 21.09.2012 r. Dom Pomocy Społecznej w Płocku zorganizował X imprezę integracyjną pod nazwą "Dzień Przyjaznych Serc".
Nasz dom reprezentowali pani Barbara Antczak, pani Tresa Kosior, pani Halina Pawlak, pani Danuta Włodarska, pan Piotr Wiśniewski, pan Józef Klimczak, pan Leszek Kostkiewicz, pan Krzysztof Janiak pod opieką instruktorów terapii zajęciowej pani Joanny Matuszewskiej i pani Justyny Zielak.
Gości zaproszonych przywitał i rozpoczął uroczystość Dyrektor DPS Piotr Ostrowicki. Po przemówieniach okolicznościowych oficjalnych gości nastąpiła projekcja filmu pt. "Razem przez dziesięć lat", która przedstawiała w skrócie przekrój wszystkich organizowanych imprez integracyjnych na przełomie 10 lat.
Głównym tematem tegorocznych występów, w których brały udział zespoły z zaproszonych placówek przebiegał pod hasłem "Niezapomniana podróż po świecie"
Oprócz występów na scenie organizatorzy zapewnili nam wiele rozrywek m.in.: odbył się przegląd filmów nieprofesjonalnych, konkursy z nagrodami, mogliśmy podziwiać wystawy prac terapii zajęciowej prezentowanej przez zaproszone placówki, wystawę fotograficzną,
a także mini wystawę zwierząt z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Można było również skorzystać z salonu piękności i nieco poprawić swój wizerunek zewnętrzny.
Wszystkich uczestników poczęstowano ciastem, kawą herbatą i obiadem. Na koniec najbardziej wytrwali goście mogli uczestniczyć w zabawie tanecznej.

dpskoszelew
dpskoszelew
 
 

ZAJĘCIA KULINARNE

Terapia zajęciowa to rodzaj ergoterapii, która ma za zadanie uaktywnić mieszkańca poprzez wykonywanie określonych czynności mających również charakter usprawniania psychicznego i fizycznego. W ramach jej prowadzi się wiele różnych zajęć: rzeźbiarstwo, malarstwo, tkactwo, krawiectwo oraz wszelkiego rodzaju prace ręczne.
Dnia 19.09.2012r odbyły się w naszym domu zajęcia terapeutyczne o charakterze kulinarnym.
Grupa mieszkańców przygotowała pyszne surówki warzywne oraz sosy, które były min. dodatkiem do hamburgerów. Po skończonej pracy nastąpiła degustacja przygotowanych potraw przy tradycyjnej herbatce i muzyce biesiadnej. Spotkania kulinarne cieszą się dużym zainteresowaniem w naszej placówce są one formą terapii i zabawy.
Zajęcia poprowadzili instruktorzy terapii zajęciowej: pani Joanna Matuszewska oraz pani Magdalena Fijałkowska.

dpskoszelew
dpskoszelew
 
 

WYCIECZKA DO TORUNIA

"Toruń przepięknymi budowlami i
dachami z cegły palonej lśniącymi
tak znamienity, że nic mu chyba
pięknością, położeniem i blaskiem
świetnym dorównać nie zdoła"

Jan Długosz

Toruń to miasto o burzliwej prawie 800- letniej historii, które cudownym zrządzeniem losu przetrwało w stanie prawie nienaruszonym wszelkie dziejowe wojny a zwłaszcza ostatnią.
Miasto urzeka mnogością i różnorodnością pomników architektury i zabytków oraz wyjątkową atmosferą miasta gotyckiego.
Dnia 15 września 2012r. mieszkańcy naszego domu, którzy byli uczestnikami warsztatów fotograficznych w ramach projektu "Fotografia i komputer są również dla Nas" mieli okazje zwiedzić i fotografować to malownicze miasto. Dodatkową atrakcją był rejs statkiem po królowej polskich rzek.
Podczas wycieczki mogliśmy podziwiać piękne zabytki, kosztować słynnych pierników toruńskich, oraz pochodzić po starym bruku, który deptał Mikołaj Kopernik. Opiekę grupie mieszkańców zapewnili członkowie Stowarzyszenia "Bezpieczna Przystań": prezes stowarzyszenia pani Marlena Marciniak oraz pani: Jolanta Bluszcz, Joanna Matuszewska, Danuta Grzymała, Justyna Zielak, Magdalena Sierocka, Katarzyna Kardynalska, Izabela Gorzelewska.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

ć słynnych pierników toruńskich, oraz pochodzić po starym bruku, który deptał Mikołaj Kopernik. Opiekę grupie mieszkańców zapewnili członkowie Stowarzyszenia "Bezpieczna Przystań": prezes stowarzyszenia pani Marlena Marciniak oraz pani: Jolanta Bluszcz, Joanna Matuszewska, Danuta Grzymała, Justyna Zielak, Magdalena Sierocka, Katarzyna Kardynalska, Izabela Gorzelewska.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

dpskosyelew

dpskoszelew
dpskoszelew
 

 
 
 
 
 
Dom Pomocy Społecznej w Koszelewie 2004 - 2012